Jauniešu koris Kamēr...

Jauniešu kori "Kamēr…" 1990. gadā izveidojis diriģents Māris Sirmais, tā galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs šobrīd ir Jānis Liepiņš (1988), kora vokālie pedagogi ir Jolanta Strikaite-Lapiņa, Edgars Skarbulis un Ansis Sauka.

Kopš tā dibināšanas iegūti daudzi desmiti dažādu diplomu, kausu un trofeju dažādos koru konkursos visā pasaulē. To skaitā ir uzvara Marktoberdorfas konkursā Vācijā (1999), divi Eiropas kordziedāšanas Grand Prix Gorīcijā (2004) un Areco (2013), kā arī trīs čempionu tituli un zelta medaļas Pasaules koru olimpiādē Ksjamenā, Ķīnā (2006). Koris divreiz ieguvis Latvijas Lielo mūzikas balvu un ir četrkārtējs Dziesmu svētku koru karu uzvarētājs.

Pēdējos gados Kamēr... pievērsies īpaši sev pasūtītu programmu atskaņošanai. Viens no lielākajiem projektiem līdz šim ir Pasaules Saules dziesmas (2008), kura ietvaros 17 jaunus darbus korim par Sauli radījuši tādi pasaule atzīti skaņraži kā sers Džons Taveners, Gija Kančeli, Svens Dāvids Sanstrēms, Leonīds Desjatņikovs, Džons Luters Adamss, Stīvens Līks, Dobrinka Tabakova, Ko Matsušita un citi. Pavisam dabiski Saules aizsākto ritējumu turpinājuši projekti Mīlas madrigāli (2010), Mēness dziesmas (2012) un Amber Songs (2014), kurās ievērojami latviešu un ārvalstu komponisti rakstījuši miniatūras korim attiecīgi par mīlestību, mēnesi vai apdarinājuši dzintarus - latviešu tautasdziesmas.

Vienlaikus koris aktīvi tiecas izmantot žanru sintēzes un jaunu izteiksmes līdzekļu sniegtās iespējas. Dziedātājiem iejūtoties arī dejotāju un aktieru lomās, radušies skatuviskie projekti Jersikas derība (Līgas Celmas oratorija, 2010), Ziemassvētku leģenda (Ērika Ešenvalda muzikāls stāsts, 2010), Mēness (Karla Orfa kameropera, 2012) un Svētā vēja dziedājumi (Džona Lutera Adamsa meditācija, 2013). Viskrāšņāk jauniešu nebeidzamā enerģija izmantota kora 25 gadu jubilejas koncertā 2015. gada maijā Latvijas Nacionālajā operā, kur trīs īpaši Kamēr... rakstītos pirmatskaņojumos dziedātāji sevi parādīja gan kā niansētu a capella ansambli (Ē. Ešenvalda Putna miegā), gan kā iespaidīgu skatuvisku ansambli (Raimonda Tigula Leģenda par mums) un visbeidzot kā spožu orķestra partneri (Gabriela Džeksona Spring Rounds).

Kora skatuves partneru vidū ir arī Gidons Krēmers, Marta Sudraba, orķestris Kremrata Baltica, Nikolass Altštets, Pēteris Šraiers, Jurijs Bašmets, Juliuss Bergers, Maksims Risanovs un daudzi citi.

Gandrīz visa korim rakstītā oriģinālmūzika, kā arī liels daudzums kormūzikas klasikas iemūžināts augsti novērtētos ierakstos. Nesenākie no tiem ir O Salutaris, kurā apkopota Ērika Ešenvalda mūzika, Mēness dziesmas ar mūsdienu latviešu komponistu mūziku un Amber Songs, kurā ietvertas 17 pasaules komponistu latviešu tautasdziesmu apdares. To notis savukārt iespējams atrast Musica Baltica izdotajā nošu grāmatā.

Divdesmit piecu gadu laikā koris savu īpašo skanējumu ieguvis, meklējot un izkopjot sev raksturīgo muzicēšanas veidu un izteiksmes līdzekļus, kur vienlīdz svarīga ir kā amatieriem raksturīgā emocionālā pašatdeve, tā arī visstingrākie kritēriji izpildījuma vokālajai kvalitātei. To raksturo arī kora nosaukumā iekodētā daudzpunkte - kamēr esam jauni, tikmēr viss ir iespējams un sasniedzams.